Rok Kieślowskiego <

patrona naszego liceum

My, uczniowie XXXIV LO, w Roku naszego Patrona, pamiętamy o Nim. Kolejną imprezą, po czerwcowym Koncercie w auli Uniwersytetu Łódzkiego, była projekcja jednej z pierwszych etiud Kieślowskiego. Obejrzeliśmy „Tramwaj”. O tym krótkim, czarno-białym filmie rozmawiała z nami zaproszona znawczyni i miłośniczka twórczości kina Kieślowskiego, Pani Elżbieta Czarnecka. Mieliśmy też okazję poznać Wielkiego Reżysera stojącego po drugiej stronie kamery, kiedy opowiadał o swojej pracy w filmie „I’m so,so…” Sali projekcyjnej użyczyło nam gościnne kino „Charlie”.

06

W naszej Szkole Rok Kieślowskiego wciąż trwa. Tym razem w kameralnej sali kinowej Muzeum Kinematografii spotkaliśmy się, by rozstrzygnąć konkurs filmowy. Miło nam było, że zechcieli z nami być Szanowni Goście z Wytwórni Filmów Oświatowych, kina „Charlie”, Muzeum Kinematografii, Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Nie zabrakło też Pani Dyrektor Anny Rabiegi, Pani Dyrektor Anny Rogali i – zawsze nam kibicujących – PT Wychowawców i Nauczycieli.

01

Jedna z części „Trzech kolorów” Kieślowskiego, film „Biały” dotyka pojęcia RÓWNOŚCI, które miało zainspirować twórców naszych szkolnych filmów. I tak się stało. Oto zwycięzcy, autorzy nagrodzonego filmu z klasy 3A LO.

03

Jednak najważniejszym elementem spotkania w Muzeum Kinematografii była rozmowa z Panem Zdzisławem Kaczmarkiem, operatorem filmu Kieślowskiego „Tramwaj”. Nasz Gość opowiadał o swojej pracy, wspominał postać Kieślowskiego… Dla nas było to wielkie przeżycie.

02

A potem, bo święta blisko, były kolędy. Tę z muzyką Zbigniewa Preisnera, kompozytora filmów Kieślowskiego, zaśpiewała absolwentka naszej Szkoły Gabrysia Mastalerek. Była też niespodzianka: Pan Zdzisław Kaczmarek, operator filmu „Miś” i my wszyscy wysłuchaliśmy pięknej kolędy z tego filmu. Popłynęły dźwięki z ekranu, pojawił się na nim obraz grających „pasterzy” i wtedy na scenie zagrała na flecie Magda Skiba kontynuując rozpoczętą melodię. Wsparły ją Natalia Jaworska (śpiew) i Oliwia Fiszer (gitara i śpiew).

04

I była tez choinka ubrana w bombki z wypisanymi na nich tytułami filmów Kieślowskiego. Zawieszali je nasi Szacowni Goście. Dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia, między innymi kolejnego spotkania z twórczością i postacią naszego Patrona. Jesteśmy pewni, że choć rok 2017 nie będzie już Rokiem Kieślowskiego, u nas CIĄG DALSZY NASTĄPI…

05