Wycieczka do oczyszczalni ścieków <

wycieczka

W środę, 15 czerwca uczniowie z klasy 3A Gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Młodzież poznała tam sposoby oczyszczania i uzdatniania wody, a ponad 2-kilometrowy spacer po całym kompleksie pozwolił na dokładne zapoznanie się z metodami oczyszczania wody – mechanicznymi i biologicznymi. Uczniowie odwiedzili również dyspozytornię gdzie mogli zobaczyć jak skomplikowane jest zarządzanie, tak wydawałoby się nieskomplikowanym, przedsiębiorstwem jakim jak oczyszczalnia. Grupa miała możliwość zapoznać się z pewną samowystarczalnością zakładu, ponieważ odpady stałe po odsączeniu wody zostają spalone w przyzakładowej spalarni, a dodatkowo ze ścieków odzyskuje się biogaz, który również służy do produkcji energii elektrycznej.

Uczniowie przechodząc przez cały cykl oczyszczania mogli na własne oczy zobaczyć jak brudna jest woda, która wpływa do oczyszczalni z naszych domów i ulic miasta a jak odmieniona ona jest kiedy wpada po oczyszczeniu do rzeki Ner.