XVI Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza PuchalskiegoW dniach 17-21 czerwca 2015 r. odbył się XVI Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łodzi Pani Hanny Zdanowskiej. Organizatorem Festiwalu była Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi Sp. z o. o.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Łodzi był współorganizatorem Festiwalu, w ramach którego przygotował Międzynarodowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej.

Opis wydarzeń Festiwalowych 17-21 czerwca 2015 r.

DZIEŃ 1 - ŚRODA 17.06.2015R.

17 czerwca rozpoczął się XVI Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego a wraz z nim kolejna edycja Międzynarodowych Warsztatów Edukacji Ekologicznej. Dzień był wypełniony atrakcjami. Wszystko rozpoczęło się o 9:00 w Łódzkim Domu Kultury - otwarciem wystawy prac naszego Patrona. Część zdjęć została przygotowana przez Tomasza Ogrodowczyka z Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu a część pochodziła ze zbiorów Muzeum w Niepołomicach. Zaprezentowano też fotografie wykonane przez naszych uczniów - „Zwiastuny wiosny”.

W środę nasi uczniowie obejrzeli również łącznie kilkanaście obrazów stworzonych przez najlepszych polskich i europejskich mistrzów gatunku filmu przyrodniczego.

Uroczyste otwarcie Międzynarodowych Warsztatów Edukacji Ekologicznej. Uczniowie zaprezentowali krótki spektakl nawiązujący do tematyki ochrony przyrody. Atmosfera była świetna i wszyscy obecni dobrze się bawili. Pan Radna Małgorzata Bartosiak, Pani Barbara Suchara, Pani Prezes WFO Katarzyna Madaj-Kozłowska wręczyły nagrody pozyskane dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi laureatom konkursów. W tym roku na siedem konkursów wpłynęło łącznie 340 prac. Tematyka warsztatów była bardzo szeroka i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uczniowie oprócz warsztatów stacjonarnych mogli wybrać się również na przyrodniczo-turystyczny Rajd po Zdrowiu.

Było też poważnie i naukowo – uczestniczyliśmy w sesji popularnonaukowej o znaczeniu kreatywnej wyobraźni i dbałości o walory formalne w filmie i fotografii przyrodniczej, która miała miejsce w Instytucie Europejskim.

Wieczorem w Teatrze Muzycznym odbyło się Uroczyste Otwarcie Festiwalu. W holu można było obejrzeć wystawę najlepszych zdjęć przyrodniczych przygotowaną przez Okręg Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, zaprezentowano też wystawę malarstwa Kariny Sławińskiej. Otwarcie uświetniły koncerty grup Michała Jacaszka i „Kruszenie neuronów”. Festiwal na kilka dni stał się najważniejszym wydarzeniem przyrodniczym w naszym kraju.


DZIEŃ 2 - CZWARTEK 18.06.2015R.

W naszej szkole odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej:
Warsztat-Bogactwo flory i fauny Rosji
Warsztat informatyczny - Moja czerwona księga gatunków zagrożonych wyginięciem
Warsztat – I believe I can Fly

Nasi uczniowie wzięli również udział w warsztatach terenowych w Warcie, gdzie pod okiem specjalistów poznawali bogactwo ekosystemu zbiornika Jeziorsko oraz warsztat pracy przyrodnika. Oprócz wiedzy teoretycznej młodzież miała okazję posmakować prawdziwych wyzwań, które stoją przed każdym prawdziwym miłośnikiem fotografii przyrodniczej.

Podobnie, jak w środę nasi uczniowie wzięli udział w projekcjach filmów przyrodniczych w kinie ŁDK, które rozpoczęły się o godzinie 9.00 a trwały aż do wieczora.

To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń !!!


DZIEŃ 3 - PIĄTEK 19.06.2015R.

W naszej szkole kontynuowano warsztaty edukacji ekologicznej:
Warsztaty informatyczne - Moja czerwona księga gatunków zagrożonych wyginięciem.
Warsztaty z języka angielskiego – I believe I can fly.
Warsztaty ekologiczne – Niezwykłe zwierzęta – czyli pomysł na wykorzystanie surowców wtórnych.

W Muzeum Kinematografii uczniowie obejrzeli pokaz filmów nadesłanych na Konkurs Młodzieżowego Filmu Przyrodniczego oraz wzięli udział w wystawie Adama Adamskiego „Horologium”.

Podobnie, jak w środę i czwartek nasi uczniowie wzięli udział w projekcjach filmów przyrodniczych w kinie ŁDK, które rozpoczęły się o godzinie 9.00 i trwały aż do wieczora.

To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń !!!


DZIEŃ 4 - SOBOTA 20.06.2015R.

Kolejny festiwalowy dzień uczniowie naszej szkoły rozpoczęli udziałem w multimedialnej projekcji prac autorów wystawy pt. „Opowieść o rzekach”, podczas wystawy młodzież miała okazję spotkać się z twórcami zdjęć osobiście.

Po południu młodzież naszej szkoły brała udział w multimedialnym pokazie prowadzonym przez Tomasza Ogrodowczyka „Zielona seria Włodzimierza Puchalskiego na nowo” ,

Sobotni wieczór, kolejny w Festiwalowym harmonogramie wypełnionym atrakcjami, nie zawiódł oczekiwań uczestników. W Łódzkim Domu Kultury, w małej salce, ale wypełnionej widzami, odbył się pokaz filmu Romana Dębskiego „Przystanek Jeziorsko”. Była to nie lada gratka, bo choć obraz powstał jeszcze w ubiegłym stuleciu (tak, tak – w 1999 roku), to do tej pory oglądało go niewielu... A szkoda! Po projekcji można było porozmawiać z Autorem, co skwapliwie wykorzystali widzowie, wśród których byli przyjaciele i znajomi Artysty.

Kolejną atrakcją tego wieczoru była gala zamknięcia Festiwalu, która odbyła się w Łódzkim Domu Kultury. Z dumą przyjęliśmy werdykt Jury informujący, że w Młodzieżowym Konkursie Filmu Przyrodniczego wyróżnienie otrzymał film WIOSENNE PRZEBUDZENIE zrealizowany przez uczennice naszej szkoły - Joannę Śliz i Oliwię Krakowską. Gratulujemy!!! Podczas uroczystości troje uczniów ZSO Nr 7 odebrało nagrody z rąk pani Dyrektor Anny Rabiegi. Nagrodzonymi w konkursach fotograficznych zostali: Gabriela Matuszczak, Joanna Śliz i Robert Bucza-Buczyn

Dzień zakończył się zwiedzaniem Skansenu w Ogrodzie Botanicznym gdzie obejrzeć można było wernisaż wystawy naszych uczniów pt. „Wiosna, ach to Ty”, a następnie uczestniczyć w przepięknym spektaklu „Barwy natury” TeatruV6.Komisja ds. rozpatrywania wniosków o dofinansowanie z budżetu Miasta inicjatyw w ramach zadania promocja oświaty przyznała naszej Szkole dofinansowanie w kwocie 600,00 zł, które zostało przeznaczone na nagrody dla laureatów konkursów odbywających się podczas Międzynarodowych Warsztatów Edukacji Ekologicznej w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.

Rodzaje konkursów i warsztatów:

konkursy: warsztaty: Szczegółowych informacji o konkursach i warsztatach udziela: Pan Daniel Gwizdała e-mail: gwizdała@o2.pl